194k views
2 votes
A model rocket is launched upward at a speed of 128 feet per second from a platform 15 +feet above the ground. Choose a statement about the rocket's flight The rocket will reach its maximum height after 7 seconds. The rocket will reach its maximum height after 5 seconds. The maximum height that the rocket will reach is 191 feet. The maximum height that the rocket will reach is 271 feet.

User Newleaf
by
5.9k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The maximum height that the rocket will reach is 271 feet.

Explanation:

We first calculate the time, t it takes the rocket to reach maximum height from v = u - gt. Since u = initial velocity = 128 ft/s, v = velocity at maximum height = 0 ft/s and g = acceleration due to gravity = 32 ft/s².

So, v = u - gt.

t = (u - v)/g

= (128 ft/s - 0 ft/s)/32 ft/s²

= 128 ft/s ÷ 32 ft/s²

= 4 s.

We calculate the maximum height from

y - y₀ = ut - 1/2gt² where y₀ = 15 ft and all other variables are as above.

Substituting these values into the equation, we have

y - y₀ = (u - 1/2gt)t

y - 15 ft = (128 ft/s - 1/2 × 32 ft/s² × 4 s) × 4 s

y - 15 ft = (128 ft/s - 64 ft/s)4 s

y - 15 ft = 64 ft/s × 4 s

y - 15 ft = 256 ft

y = 256 ft + 15 ft

y = 271 ft

So, the maximum height that the rocket will reach is 271 feet.

User Ccl
by
7.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.