122k views
21 votes
If 5 apples cost 0.60 then how much does 6 apples cost

User Hazelann
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.72 for 6 apples

Explanation:

0.60 / 5 = 0.12

0.12 * 6 = 0.72

User Jeff Ward
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories