Answer:
The minimum cost for the transportation for the field trip is $1700
Explanation:
Let x be the no. of large buses and y be the no. of small buses
Number of students in large bus = 60
Number of students in x large buses = 60x
Cost of 1 large bus =$300
Cost of x large buses = 300x
Number of students in small bus = 45
Number of students in y small buses = 45y
Cost of 1 small bus =$200
Cost of y small buses = 200y
Cost = 300x+200y
We are given that A school district needs to arrange transportation for at least 360 students

The district only has chaperones for, at most, seven buses.

Plot the lines on graph
--- Black region
--- Red region
Feasible points :
At(3,4)
Cost = 300x+200y=300(3)+200(4)=1700
At(7,0)
Cost = 300x+200y=300(7)+200(0)=2100
At(6,0)
Cost = 300x+200y=300(6)+200(0)=1800
So, The minimum cost for the transportation for the field trip is $1700