109k views
1 vote
A sample of n2 has a volume of 50.0 l at a pressure of 760.0 mmhg. what is the final volume, in liters, of the gas at 1520 mmhg

User Akelia
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer: The final volume in liters of the gas at 1520 mmHg of a sample of n2 with a volume of 50.0 l at a pressure of 760.0 mmhg is 25 Liters.

Step-by-step explanation:

Boyle's law states that the volume and pressure of a gas are inversely proportional given that the temperature is kept constant.

It is written as;

P V = K

Given that P1 × V1 = P2 × V2

Parameters:

P1 = 760 mmHg

V1 = 50. 0 Liters

P2 = 1520 mmHg

V2 = ? Liters

Calculations :

V2 = P1 × V1 ÷ P2

V2 = 760 × 50. 0 ÷ 1520

V2 = 38000 ÷ 1520

V2 = 25 Liters.

Therefore, the final volume is 25 Liters.

User Osi
by
7.6k points