Answer:
11370 sachets
Explanation:
Given parameters:
Capacity of one sachet of pure water = 500ml = 500 x 10⁻³L
Unknown:
Number of sachet of pure water needed to fill a barrel of 5685liters + /
Solution;
To find the number of sachet;
500 x 10⁻³L will fill one sachet of pure water;
For 5685 liters, we would require y sachet of pure water ;
500 x 10⁻³y = 5685
0.5y = 5685
y =
= 11370 sachets