205k views
0 votes
HELP ME PLS one bottle of shampoo costs 6 dollars for 8 Oz a second bottle costs 4 dollars for 5oz of shampoo wich has a lower unit rate and how much lower

User Avery
by
5.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The 8 oz has lower unit rate, it's lower by .2.

Explanation:

8 oz divided by $6 = $1.333 for 1 oz ---- (round to 1.3)

6 oz divided by $4 = $1.5 for 1 oz

User Inquirer
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.