
Given : Acceleration of the ball is 9.8 m / s² . The pulling force is 1.4 N .
To Find : The mass of the ball .
Solution : It is given that a ball accelerates download with a acceleration of 9.8 m / s² . And the acting force is 1.4 N .
We know that , Force acting is equal to the product of mass and acceleration . That is ,

⇒ Force = mass × accelerⁿ
⇒ 1.4 N = mass × 9.8 m / s²
⇒ mass = 1.4 N / 98 m/s²
⇒ mass = 14N / 98 m/s².
⇒ mass = 1/7 kg .
Hence the mass of the object is 1/7 kg ≈ 0.14 kg.