182k views
5 votes
Pampered Pooch charged $10 for 2 hours of doggie daycare and $20 for 4 hours. What is the unit rate? Show your work.

2 Answers

0 votes

Answer:

$5 per hour

Explanation:

hope this helps :D

cheers man

Pampered Pooch charged $10 for 2 hours of doggie daycare and $20 for 4 hours. What-example-1
2 votes

Answer:

$5

Explanation:

1=$5 so 2 hours = 10 SO 4hours ×$5= $20

User Brina
by
5.1k points