Answer:
20.5s
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Distance = 30m
Unknown:
Time = ?
Solution:
The time it will take to hop a distance of 30m using the speed for the 5m trial is the duration of the trip.
The speed for the 5m trial = 1.46m/s
Now;
Speed =

Distance = speed x time
time =

Input the parameters and solve;
time =
= 20.5s