Jen bought 5 CDs for $57.50. What was the unit rate?
The given price for five CD's is $57.50. You're being asked to find the unit rate, also known as unit price, which is the cost of one CD.
To find the unit rate of an item, you need to divide the price by the quantity.
The first step is to substitute the given amounts into the above formula.
Now, all you need to do is divide.
The unit rate is $11.50 per CD.