99.4k views
1 vote
Jen bought 5 CDs for $57.50. What was the unit rate?

2 Answers

1 vote

Answer:

The unit rate is $11.50 per CD.

Explanation:

User Anton Bielousov
by
5.3k points
5 votes

Jen bought 5 CDs for $57.50. What was the unit rate?

The given price for five CD's is $57.50. You're being asked to find the unit rate, also known as unit price, which is the cost of one CD.

To find the unit rate of an item, you need to divide the price by the quantity.


\text{Unit Rate} = (price)/(quantity)

The first step is to substitute the given amounts into the above formula.


\text{Unit Rate} = (\$57.50)/(5)

Now, all you need to do is divide.


\text{Unit Rate} = (\$57.50)/(5) \rightarrow \$11.50

The unit rate is $11.50 per CD.

User Ssasi
by
5.2k points