14.3k views
1 vote
8 gallons of gasoline cost $16.80. What is the price per gallon?

User Saranga A
by
3.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

$2.10 per gallon

Explanation:

Do

16.80/8 = 2.10

CHECK

2.10*8 = 16.80

User Vanntile
by
5.2k points
4 votes

Answer:

$2.10/gallon

Explanation:

8 gallons - $16.80

1 gallon - $2.10

Hope this helps!

User Sean Pianka
by
4.7k points