84.7k views
2 votes
Desiree went to the store to buy potatoes. She noticed a sign that said that she could get 3 for $1.05. How much would it cost her to buy 8 potatoes?

2 Answers

3 votes

Answer:

$2.35

Explanation:

you would add the 1.05 three times and then divide the answer by 3.and then you would get 2.35

User Lakeweb
by
4.9k points
0 votes

Answer:

$2.80

Explanation:

1.05/3 =0.35 price per unit

0.35*8

$2.80

User Peter Bratton
by
4.7k points