menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Allison bought three pounds of strawberries for $19.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries? 1 pound = 16 ounces Before you try that problem, answer the ques…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Allison bought three pounds of strawberries for $19.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries? 1 pound = 16 ounces Before you try that problem, answer the ques…
asked
Apr 19, 2021
119k
views
5
votes
Allison bought three pounds of strawberries for $19.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
1 pound = 16 ounces
Before you try that problem, answer the question below.
How many ounces of strawberries did Allison buy?
Mathematics
middle-school
Paullo
asked
by
Paullo
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Allison bought 48 ounces of strawberries. $6.40 per pound of strawberries. (hope this helps.)
Asish
answered
Apr 21, 2021
by
Asish
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Answer:
40 cents per ounce
Explanation:
Panayiotis
answered
Apr 23, 2021
by
Panayiotis
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 23, 2021
194k
views
Allison is baking a pie she wants 4.5 strawberries in each serving for 8 people write and solve division equation to find how many strawberries Allison will neeed
Twitch After Coffee
asked
May 23, 2021
by
Twitch After Coffee
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
194k
views
asked
Dec 2, 2022
119k
views
Ramon buys 3.5 pounds of strawberries for $8.75. At this rate, how many pounds of strawberries can Allison buy with $20.00?
Vencovsky
asked
Dec 2, 2022
by
Vencovsky
8.0k
points
Mathematics
college
2
answers
14
votes
119k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org