Answer:
2.67 x 10⁷km
Step-by-step explanation:
Given parameters:
Time of arrival of p-waves = 2: 10: 00
Time of arrival of s-waves = 2: 15: 20
Unknown:
Distance of wave from epicenter = ?
Solution:
To find the distance of the wave from the epicenter;
Distance = 3 x 10⁸ x time interval
Time interval = Time of arrival of p-waves - Time of arrival of s-waves
= 2: 10: 00 - 2: 15: 20
= 5min 20s
= 320s
Now, we need to convert the time to hrs;
3600s = 1hr
320s =
=
hr
So,
Distance = 3 x 10⁸ x
= 2.67 x 10⁷km