178k views
21 votes
Consider this cone with a diameter of 19 cm. A cone with diameter 19 centimeters and slant height of 31 centimeters. Use the drop-down menus to describe the cone measurements. What is the radius measure of the cone? cm What is the base area of the cone? Pi cm2 What is the surface area of the cone? Pi cm2

User Earandap
by
8.0k points

1 Answer

14 votes

Answer:

1) Radius of the cone = 9.5 cm

2) BA = 90.25 π cm²

3) SA = 384.7 π cm²

Explanation:

1) Radius of the cone = 9.5 cm

2) Base Area of the cone =

BA = (π)(9.5)²

BA = 90.25 π cm²

3) Surface Area of Cone =

SA = π(9.5)(9.5 + √(29.5)²+(9.5)²)

SA = 9.5π(9.5 + 31)

SA = 9.5π(40.5)

SA = 384.7 π cm²

Edge 2022

User Puj
by
7.2k points