16.9k views
3 votes
What is the unit rate for $1.99 per pound

User Giberno
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.99 per pound means the cost of 1 pound is 1.99!!

Explanation:

Unit rate means the rate of 1 item

User Hee
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories