16.9k views
3 votes
What is the unit rate for $1.99 per pound

User Giberno
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

1.99 per pound means the cost of 1 pound is 1.99!!

Explanation:

Unit rate means the rate of 1 item

User Hee
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.