7.9k views
5 votes
A scooter traveling at 4 m/s rides 800 meters. For what duration of time has the scooter been traveling?

User Ellis
by
7.6k points

2 Answers

2 votes

200secs

The equation is Distance ÷ speed = time so, 800m ÷ 4m/s = 200 secs.

User Stephen Searles
by
6.9k points
6 votes

Answer:

The answer is 200 s

Step-by-step explanation:

To find the duration or time taken we use the formula


t = (d)/(v) \\

where

d is the distance

v is the velocity

From the question

d = 800 m

t = 4 m/s

We have


t = (800)/(4) \\

We have the final answer as

200 s

Hope this helps you

User Allan Veloso
by
7.1k points