159k views
3 votes
Lianna is buying 10 apples for $6.50. What is the unit price per apple?

User Azra
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Given :-
\sf Lianna\: buys \:10 \:apples\: for \:\$ 6.50 .

To Find :-
\sf The\: unit \:price \:of \:each\: Apple .

Answer :- Its given that cost of 10 apples is $6.50 .

So, by Unitary method , we can solve this ,

→ Cost of 10 apples is $ 6.50.

→ Cost of 1 apple will be
\sf (\$6.50)/(10)

=
\red{\bf \$0.65}

Hence the required answer is $0.65.

User Dany M
by
7.2k points