106k views
1 vote
Nathan bought 3 1/4 pounds of apples for $0.75 per pound. How much did Nathan pay for the apples (rounded to the nearest hundredth)?

1 Answer

4 votes

Answer: 2.5

Explanation:

3 1.4 lbs also equals 3.25

3 x 0.75 = 2.25

2.25 + 25 = 2.5

User Grzegorz Gajda
by
5.8k points