Answer:
The unit price are:
$0.285 for the 10.5 ounce package
$0.272 for the 29.3 ounce package.
The size that is the better buy based on the unit price is the 29.3-ounce package costs $7.98 because it's unit's price($0.272) is lesser than that of the 10.5 ounce package.
Explanation:
From the question:
A 10.5-ounce package costs $2.99.
The unit price = 1 ounce.
10.5 ounce = $2.99
1 ounce = x
10.5 ounce × x = 1 ounce × $2.99
x = 1 ounce × $2.99/10.5 ounce
x = $0.2847619048
The unit price = $0.2847619048
Approximately = $0.285
A 29.3-ounce package costs $7.98.
The unit price = 1 ounce.
29.3 ounce = $7.98
1 ounce = x
29.3 ounce × x = 1 ounce × $7.98
x = 1 ounce × $7.98/29.3 ounce
x = $0.2723549488
The unit price = $0.2723549488
Approximately = $0.272
The size that is the better buy based on the unit price is the 29.3-ounce package costs $7.98 because it's unit's price($0.272) is lesser than that of the 10.5 ounce package.