227k views
4 votes
A certain brand of coffee comes in two sizes. A 10.5-ounce package costs $2.99. A 29.3-ounce package costs $7.98. Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

User Beerbajay
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

Answer: i did this test

Explanation:

User Ben Kreeger
by
4.9k points
5 votes

Answer:

The unit price are:

$0.285 for the 10.5 ounce package

$0.272 for the 29.3 ounce package.

The size that is the better buy based on the unit price is the 29.3-ounce package costs $7.98 because it's unit's price($0.272) is lesser than that of the 10.5 ounce package.

Explanation:

From the question:

A 10.5-ounce package costs $2.99.

The unit price = 1 ounce.

10.5 ounce = $2.99

1 ounce = x

10.5 ounce × x = 1 ounce × $2.99

x = 1 ounce × $2.99/10.5 ounce

x = $0.2847619048

The unit price = $0.2847619048

Approximately = $0.285

A 29.3-ounce package costs $7.98.

The unit price = 1 ounce.

29.3 ounce = $7.98

1 ounce = x

29.3 ounce × x = 1 ounce × $7.98

x = 1 ounce × $7.98/29.3 ounce

x = $0.2723549488

The unit price = $0.2723549488

Approximately = $0.272

The size that is the better buy based on the unit price is the 29.3-ounce package costs $7.98 because it's unit's price($0.272) is lesser than that of the 10.5 ounce package.

User Shiv Rajawat
by
6.0k points