81.3k views
0 votes
A package of 12 cans of beans cost $6.84. what is the cost of ONE cost of beans?

2 Answers

3 votes
Answer:1 can of beans=57 cents

To get this answer divide the cost of 12 beans (6.84) by the amount of cans(12)
User Notalentgeek
by
5.1k points
7 votes

Answer:

$0.57

Explanation:

6.84/12=.57

User Moez
by
4.2k points