menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Determine the rate and the unit rate. $18 for 6 volleyballs
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Determine the rate and the unit rate. $18 for 6 volleyballs
asked
Aug 28, 2021
113k
views
3
votes
Determine the rate and the unit rate. $18 for 6 volleyballs
Mathematics
high-school
Magic
asked
by
Magic
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
3.00$ is the answer
Zglin
answered
Sep 4, 2021
by
Zglin
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Dec 20, 2018
15.4k
views
Determine the rate and the unit rate. $279 for 9 tickets. $18 for 6 volleyballs. 4 fouls in 20 minutes. 36 strikeouts in 54 innings.
Wlixcc
asked
Dec 20, 2018
by
Wlixcc
6.8k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
15.4k
views
asked
Nov 2, 2021
202k
views
The school athletic director had a budget of $703.55 to purchase 55 items for the volleyball team. He purchased uniforms for $18.50 each, volleyballs for $12.99 each, and knee pads for $9.75 per pair.
Reilas
asked
Nov 2, 2021
by
Reilas
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
202k
views
asked
Jan 22, 2022
196k
views
Find the unit rate for each problem below. Price per ticket if it costs $279 for 9 tickets Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00 Number of strikeouts per inning if there were 54 strikeouts
Raphael PICCOLO
asked
Jan 22, 2022
by
Raphael PICCOLO
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
196k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org