231k views
0 votes
Pease answer I need the answer

Did you know that chickens sometimes eat vegetables and fruits? A farmer likes to give the chickens apples to share. The farmer observes that 3 chickens eat 5 apples. What is the ratio of the number of chickens to apples? (4 points) Group of answer choices
2:5
5:3
5:2
3:5
For a beverage, Lisa mixes cups of lemonade to cups of iced tea in a ratio of 3:7. Which of the following best describes the amount of lemonade to iced tea? (4 points)

1. For every 3 cups of lemonade, there are 7 cups of iced tea.

2.For every 3 cups of lemonade, there are 4 cups of iced tea.

3. For every 7 cups of lemonade, there are 4 cups of iced tea.
For every 7 cups of lemonade, there are 3 cups of iced tea
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza? (4 points)
$4.38
$78.84
$23.28
$8.76
a biker traveled 24 miles in 6 hours. A unit rate to describe this would be 4 miles per hour. What is another unit rate in this situation? (4 points)
1 over 4 hour per mile
4 hours per mile
1 mile per hour
1 over 4 mile per hour
Store ___ has the better deal. (4 points)
A man drove his car a distance of 315 miles in 5 hours. If continuing at this rate is possible, he will travel ____ miles in 9 hours. (5 points)
Part A: Use ratio language to describe the relationship of any two things you can think of.
Example: For every 5 minutes of jogging, I ran 500 yards.
Be creative and come up with your own idea.
Part B: Determine the unit rate in your example. (5 points)

2 Answers

4 votes

Answer:

3:5 for the first answer

Explanation:

It says what is the ratio of chickens to apples so chicken comes first and then apples

User Taha EL BOUFFI
by
5.8k points
2 votes

Answer

1. is B

2. i think is number 1

Explanation:

User Cadrick Loh
by
5.3k points