191k views
0 votes
12 pencils bought for $9.00. What is the unit rate?

1 Answer

0 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

To find the unit rate, you have to figure out how much each pencil is. Come up with the equation, mine is $9.00/12 = x and now all you have to do is solve. 9.00/12 = 0.75

User Otilia
by
5.5k points