menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches? a $0.23 b $0.25 c $33.12 d $2.76
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches? a $0.23 b $0.25 c $33.12 d $2.76
asked
Feb 24, 2021
160k
views
4
votes
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches?
a
$0.23
b
$0.25
c
$33.12
d
$2.76
Mathematics
high-school
Rednaxel
asked
by
Rednaxel
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
0.23
Explanation:
2.76/12=0.26
Bert F
answered
Feb 25, 2021
by
Bert F
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
answer: a $0.23
explanation: 2.76 divided by 12 is 0.23
to check: 0.23 X 12 = 2.76
Dennis Zinkovski
answered
Mar 1, 2021
by
Dennis Zinkovski
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org