160k views
4 votes
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches?

a
$0.23
b
$0.25
c
$33.12
d
$2.76

User Rednaxel
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

0.23

Explanation:

2.76/12=0.26

User Bert F
by
7.4k points
3 votes
answer: a $0.23
explanation: 2.76 divided by 12 is 0.23
to check: 0.23 X 12 = 2.76
User Dennis Zinkovski
by
6.3k points