menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches? a $0.23 b $0.25 c $33.12 d $2.76
asked
Feb 24, 2021
160k
views
4
votes
A 12-ounce can of peaches cost $2.76. What is the unit cost of the can of peaches?
a
$0.23
b
$0.25
c
$33.12
d
$2.76
Mathematics
high-school
Rednaxel
asked
by
Rednaxel
7.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
0.23
Explanation:
2.76/12=0.26
Bert F
answered
Feb 25, 2021
by
Bert F
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
answer: a $0.23
explanation: 2.76 divided by 12 is 0.23
to check: 0.23 X 12 = 2.76
Dennis Zinkovski
answered
Mar 1, 2021
by
Dennis Zinkovski
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.5m
questions
10.1m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org