79.6k views
14 votes
A 6-ounce jar of modeling clay costs $4.20. What is the unit price?

User Mwek
by
5.1k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.70 per ounce

Explanation:

Concepts + Application

The unit price of an object, in this case, is the total amount of money spent divided by how many ounces there are. We're given the total amount of money as $4.20 and the number of ounces as 6. Thus, we just divide 4.20 by 6.

Solution

  • 4.20 ÷ 6
  • 0.70
  • $0.70 per ounce
User KobbyPemson
by
5.7k points