18.2k views
0 votes
At the store, 10 ounces of candy cost $3.20. What is the unit rate for this situation?

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.31 an ounce

Explanation:

10/$3.20=$0.3125

round down to $0.31

sorry if wrong

User Francis Rodrigues
by
7.5k points