Answer:
The answer is 807.35 torr
Step-by-step explanation:
In order to find the new pressure we use the formula for Boyle's law which is

where
P1 is the initial pressure
P2 is the final pressure
V1 is the initial volume
V2 is the final volume
From the question
P1 = 18.3 torr
V1 = 7.5 L = 7500 mL
V2 = 170 mL
Since we are finding the final pressure

We have

We have the final answer as
807.35 torr
Hope this helps you