218k views
12 votes
What is the mass of a ball that has 29j of potential energy and is lifted 2.0m?​

1 Answer

3 votes

Answer:

1.48kg

Step-by-step explanation:

Here,

potential energy (P.E) = 29j

height (h) = 2m

acceleration due to gravity(g) =


9.8m {s}^( - 2)

mass(m) = ?

we know,

P.E = mgh

or, 29 = m×9.8×2

or, 29/19.6 = m

or,m = 1.48kg

User ForYourOwnGood
by
6.9k points