143k views
3 votes
Samantha's dad paid $47.00 for 20 gallons of gas. What is the price, per gallon of gas in dollars and cents? $

2 Answers

3 votes

Answer:$2.35

Step-by-step explanation: If you divide $47.00 by 20 you get $2.35.

So the price per gallon is $2.35.

User Yiwanmian
by
4.5k points
6 votes

Answer:

2.35 dollars per gallon

Explanation:

All you have to do for a question like this is divide the amount of money by the amount of product.

47 divided by 20 = 2.35