171k views
2 votes
Henry buys a bag of 15 tangerines for $2.85.

Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Please help with this

User Laniece
by
5.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

.19 cents per tangerine

Explanation:

.19 x 15 = 2.85

User Xiaoguo Ge
by
5.3k points