Answer:
The appropriate solution will be "$1320".
Step-by-step explanation:
The given values are:
Material's actual quantity
= $6600
Standard price
= $2.00
Actual price
= $2.20
Now,
The material price variance will be:
= Actual quantity (Standard price - Actual price)
On substituting the values, we get
=

=
=
($)