26.8k views
4 votes
Suppose at age 22 mort starts investing 200$ at the end of each month into a savings plan with an apr of 2.9% and he continues to do so through the next 43 years ( planning to retire at age 65). How much will be in his savigns plan towards retirement? How much of his balance was from the interested loans

User Liana
by
6.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Kindly check explanation

Explanation:

Given the following :

Monthly Payment (PMT) = 200 at the end of each period

interest rate = 2.9% = 0.029/12 = 0.0024166

Period (n) = 43 years x 12 = 516

Using the future value(FV) of an ordinary annuity:

FV = PMT[(1 + r)^n - 1] / r

FV = 200[(1 + 0.0024166)^516 - 1] / 0.0024166

FV = 200[(1.0024166)^516 - 1] / 0.0024166

FV = 200(2.4745372) / 0.0024166

FV = 204,794.93

Amount which will be in saving plan towards retirement = $204,794.93

Interest amount :

$204,794.93 - total monthly deposits

$204,794.93 - (200 * 516)

$204,794.93 - $103,200

= $101,594.93

User Waldrumpus
by
7.3k points