Answer:
2.75 s
Step-by-step explanation:
From the question given above,
Total time (T) spent by the ball in air = 5.5 s
Time taken (t) to reach the greatest height =...?
Thus, we can obtain the time taken (t) for the ball to reach the greatest height as follow:
T = 2t
Where:
T is the total time spent by the ball in air.
t is the time taken to reach the greatest height
Total time (T) spent by the ball in air = 5.5 s
Time taken (t) to reach the greatest height =...?
T = 2t
5.5 = 2 × t
Divide both side by 2
t = 5.5/2
t = 2.75 s
Therefore, the time taken (t) to reach the greatest height is 2.75 s.