229k views
0 votes
Stephen buys two cookies and one muffin for $5. Jacks buys one cookie and one muffin for $3. How much is a cookie? How much is a muffin?

User Bubletan
by
4.4k points

2 Answers

9 votes

Answer:

c = 2

m= 1

Explanation:

Im guessing you will need to use simultaneous equations

Let 'c' be the cost of 1 cookie and 'm' be the cost of 1 muffin

1) 2c + 1m = 5 -

2) 1c + 1m = 3

c / = 2

So c is 2

1) Label the equations 1 and 2

2) Find a common term in both equations ( bold)

3) Eliminate 1m by subtracting equation (2) from equation 1

( To know if to subtract or add always follow this rule: If the common terms and the same sign subtract if they are a different sign add)

4) Substitute c in any of the equation ( 1 or 2) to find m

I will use equation 2 because I think its easier

2) 1c+1m = 3

2 + m = 3

m= 3-2

m= 1

User Jackson Ming Hu
by
4.8k points
2 votes

Answer: Cookie=2$ and Muffin=1$

Step-by-step explanation: Cookie=x and Muffin =y

then, 2x+y=5...(1)

x+y=3...(2)

(1) - (2)

2x+y-x-y=5-3

or, x=2

then y=1

User Jokarl
by
4.0k points