menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Dave buys three CDs and two DVDs for $67. Joyce buys two CDs and four DVDs for $90. (4 pts.) What is the price of one CD? One DVD?
asked
Jan 9, 2021
16.9k
views
4
votes
Dave buys three CDs and two DVDs for $67. Joyce buys two CDs and four
DVDs for $90.
(4 pts.)
What is the price of one CD? One DVD?
Mathematics
high-school
Oren Mazor
asked
by
Oren Mazor
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
6 for one CD and 5 for one DVD
Explanation:
Roay Spol
answered
Jan 14, 2021
by
Roay Spol
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 13, 2021
54.1k
views
1. At Doug's discount all CDs sell for the same price. There is also one price for DVDs. Dave buys three CDs and two DVDs for $67. Joyce buys two CDs and four DVDs for $90. (4 pts.) What is the price of
Maw
asked
Apr 13, 2021
by
Maw
7.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
54.1k
views
asked
Mar 9, 2018
72.4k
views
Molly works at an electronics store. Her last customer purchased a DVD player for $67.65 and five DVDs for $57.93, including taxes. If the customer paid her with two $100 bills, how much change should
Shinoj
asked
Mar 9, 2018
by
Shinoj
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
72.4k
views
asked
May 12, 2022
122k
views
Please I need help (>^<)ゞ Katie and Elizabeth went to the store so Katie could return some headphones. All DVDs were on sale for the same price. Katie returned a set of headphones and purchased 3 DVDs, costing her an additional $5. Elizabeth purchased 2 sets of the same headphones Katie returned and a DVD for $67. What is the cost of each item? o Headphones $11; DVD $28 o Headphones $28; DVD $11 o Headphones $15; DVD $26 o Headphones $26; DVD $15
Nadavwr
asked
May 12, 2022
by
Nadavwr
8.4k
points
Mathematics
college
2
answers
21
votes
122k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity