83.9k views
3 votes
Jack plans to buy 2.25 lb of coleslaw at $2.80 per pound. He also wants 2lb of macaroni salad that sells for $3.15 per pound. Jack has a $10 bill in his wallet. Is this enough for the coleslaw and the macaroni? Explain.

User Androbin
by
5.0k points

2 Answers

0 votes
First, multiply 2.25 by 2.80 to get the cost of the coleslaw, which happens to be $6.30. Then, multiply 3.15 times 2, which would also get $6.30. Last, add $6.30 + $6.30, to get $12.60, which is more than $10, so he doesn’t have enough.
User Ggrr
by
5.2k points
2 votes
No

2.25 times 2.80 gives the cost for the total coleslaw, which is $6.30
2 times 3.15 gives the cost for the total macaroni salad, which is also $6.30
Add those together and you get $12.60, which is larger than $10, so it is not enough
User Adam Kiryk
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.