14.0k views
3 votes
A breakfast cereal comes in two different sized packages. The 8-ounce box costs $2.88 while the 12-ounce box costs $3.60. Which is the better buy? How much does the better buy cost per ounce?

User Lizzett
by
5.2k points

2 Answers

7 votes

Answer:

(12-ounce box) $0.30

Explanation:

2.88 divided by 8 = $0.36 per ounce

3.60 divided by 12 = $0.30 per ounce

User NagaLakshmi
by
5.3k points
0 votes

Answer: the 12 once box

Explanation:

8- once box =.36 and the 12 once box is =.3

User Rizky Andriawan
by
4.6k points