Answer: Please find explanation column for answers
Step-by-step explanation:
a)Journal To record sales of merchandise
Date Accounts titles Debit Credit
Feb 1 Account receivable 1200
Sales revenue 1200
Journal To record cost of goods sold
Cost of goods sold 700
Merchandise inventory 700
b)Journal To record sales return
Date Accounts titles Debit Credit
Feb 9 Sales return and allowance (1200/4) 300
Account receivable 300
To record cost of goods returned
Merchandise inventory $190
Cost of goods sold $190
c)Journal To record cash collection
Mar 2 Cash (1200 -300) $900
Account receivable $900
d) Gross Profit percentage = Net Profit/Net sales =Net sales - cost oof goods sold/net sales
Cost of goods sold = cost of goods sold - cost of goods retuened = 700- 190 = 510
Net profit/ net sales = 900- 510/ 900=490/900= 0.54 = 54%