65.5k views
4 votes
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. A. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg? B. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound? C. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll? D. 10 apples for $3.50. How much is the cost per apple?

User DanielM
by
5.6k points

1 Answer

2 votes

Answer: A. Cost per egg = $4 .

B. Cost per pound = $ 2.5

C. Cost per roll = $ 0.5

D. Cost per apple = $0.35

Explanation:

Formula: cost per item = (total cost) ÷ (number of items)

A. 12 eggs for $3.

Cost per egg = $ (12÷3) = $4

So, Cost per egg = $4 .

B. 3 pounds of peanuts for $7.50

Cost per pound of peanuts = $ (7.50 ÷ 3)= $ 2.5

So, Cost per pound = $ 2.5

C. 4 rolls of toilet paper for $2.

Cost per roll = $ (2 ÷4 ) = $ 0.5

So, Cost per roll = $ 0.5

D. 10 apples for $3.50.

Cost per apple = $ (3.50 ÷ 10)= $ 0.35

So, Cost per apple = $0.35

User Lewin
by
5.9k points