28.3k views
21 votes
ANSWER TODAY PLEASE!!

A restaurant bought 26 pounds of fish for $405.34. What was the price per pound of the fish? Show your work.

ANSWER TODAY PLEASE!! A restaurant bought 26 pounds of fish for $405.34. What was-example-1
User Wforl
by
5.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$15.59

Explanation:

$405.34/26 = $15.59

User Mateuszb
by
5.6k points