45.0k views
5 votes
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076 as follows. Work in process,November 1Materials $79,000Conversion costs 48,200$127,200Materials added 1,594,520Labor 225,800Overhead 340,556Production records show that 34,600 units were in beginning work in process 30% complete as to conversion costs, 662,700 units were started into production, and 24,100 units were in ending work in process 40% complete as to conversion costs. Materials are entered at the beginning of each process.

User Bunti
by
4.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

User Laltin
by
4.8k points