199k views
3 votes
What mass of benzene takes
up
325 mL if its density is
0.874 g/mL?

User Dogbane
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The answer is 284.05 g

Step-by-step explanation:

The mass of a substance when given the density and volume can be found by using the formula

mass = Density × volume

From the question

volume = 325 mL

density = 0.874 g/mL

We have

mass = 325 × 0.874

We have the final answer as

284.05 g

Hope this helps you