152k views
5 votes
A company orders 27 boxed lunches from a deli for $294.30. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of each boxed lunch?

User Erlyn
by
5.9k points

2 Answers

9 votes
294.3/27=10.9
1 boxed lunch is $10.90
User Macostobu
by
6.2k points
11 votes

Answer:

Answer = 10.9 Explanation: 294.30/27=10.9

User Aiwiguna
by
6.1k points