menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Carrie buys 1000 candy bars for $350. what is the unit cost per candy bar?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Carrie buys 1000 candy bars for $350. what is the unit cost per candy bar?
asked
May 6, 2023
66.5k
views
12
votes
Carrie buys 1000 candy bars for $350. what is the unit cost per candy bar?
Mathematics
high-school
Anvaka
asked
by
Anvaka
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
answer: $0.35
350/1000= 0.35
Robjam
answered
May 11, 2023
by
Robjam
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 13, 2017
221k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? a. $.30 b. $.35 c. $.45 d. $1.35
Lanesha
asked
May 13, 2017
by
Lanesha
7.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
221k
views
asked
Nov 1, 2016
60.5k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A) $.30 B) $.35 C) $.45 D) $1.35
Zummon
asked
Nov 1, 2016
by
Zummon
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
60.5k
views
asked
May 7, 2017
86.7k
views
Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar? A. $.30 B). $.35 C). $.45 D). $1.35
Vigilancer
asked
May 7, 2017
by
Vigilancer
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
86.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org