menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Diet cola is on sale, and for $10 you can buy 4 packs of diet cola. how much does 1 pack of diet cola cost?
asked
Jun 11, 2021
130k
views
0
votes
Diet cola is on sale, and for $10 you can buy 4 packs of diet cola.
how much does 1 pack of diet cola cost?
Mathematics
high-school
ToxaBes
asked
by
ToxaBes
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
you divide 4 by 10 to get the answer
10÷4=2.5
Dan Ruswick
answered
Jun 12, 2021
by
Dan Ruswick
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer: $2.50
if 10 dollars can buy 4 packs of cola then you need to divide 10 by 4 10/4=2.50 so 1p=$2.50
Richard Deurwaarder
answered
Jun 16, 2021
by
Richard Deurwaarder
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org