130k views
0 votes
Diet cola is on sale, and for $10 you can buy 4 packs of diet cola.

how much does 1 pack of diet cola cost?

User ToxaBes
by
5.1k points

2 Answers

3 votes

Answer:

you divide 4 by 10 to get the answer

10÷4=2.5

User Dan Ruswick
by
5.4k points
3 votes
Answer: $2.50

if 10 dollars can buy 4 packs of cola then you need to divide 10 by 4 10/4=2.50 so 1p=$2.50