222k views
0 votes
At the supermarket you can fill your own honey bear container. A customer buys 12 oz of honey for $5.40. i need help.

User Elvislkm
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Ok, So what I would do first if I were you Is probably divide $5.40 by 12. So that would equal $0.45. So that mean it costs $0.45 per oz.

Explanation:

How this helped!

User Marco Scannadinari
by
5.9k points