103k views
3 votes
A 400 N force accelerates an object at 2 m/s2. What is the mass of the object?

( accidentally clicked ) , might not be the answer prolly could

A 400 N force accelerates an object at 2 m/s2. What is the mass of the object? ( accidentally-example-1

1 Answer

1 vote

Answer:

m = 200 [kg]

Step-by-step explanation:

To solve this problem we must use Newton's second law, which states that the sum of forces must be equal to the product of mass by acceleration.

ΣF = m*a

where:

F = force = 400 [N]

m = mass [kg]

a = acceleration = 2 [m/s^2]

400 = m*2

m = 400/2

m = 200 [kg]

User Viraf
by
6.4k points