680 views
21 votes
Please help!!! I dont understand this and I would really appreciate it

Please help!!! I dont understand this and I would really appreciate it-example-1
User Alercelik
by
4.9k points

1 Answer

7 votes

Answer: D) Cookies that sell $8.00 for 10

Step-by-step explanation:

The unit price is ($9.60)/12 = 0.80 dollars per cookie, ie 80 cents per cookie.

Buying 10 cookies will cost 0.80*10 = 8 dollars

User OzzC
by
4.4k points