Answer:
$4900
Explanation:
It is given that,
According to health insurance policy, hospital expenses are subject to a $750 deductible and $150 per day copay.
If a person hospitalized for 4 days, it would mean that charges will be ($150 × 4 = $600 per day).
Total amount given by insurance policy = $750 + $600 = $1350
The bill for 4 days come out to be $6,250.
The person have to pay ($6,250-$1350) = $4900 itself.